آرشیو مجله شماره اول - اقتصاد مقاومتی

سال ۱۳۹۵ را در حالی به پایان می بریم که تلاش های جمعی مجموعه ایمیدرو و شرکت های بخش خصوصی در طرح های شاخص به سرانجام نیک رسید.

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۴

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان ۳۰۰ میلیارد تومان برای ارتقای مسائل زیست محیطی بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۵ اختصاص داده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان با بیان این مطلب اظهار داشت: حفظ و توسعه پایدار محیط زیست با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و دولت، جزو اولویت های اساسی این سازمان به شمار می رود و معتقدیم که باید با به کار گیری مشاوران خبره داخلی و خارجی و ایجاد حداقل هزینه و خسارت به طبیعت و محیط زیست، از معادن به نحو احسن استفاده کنیم

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۶

مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ایران از سوی اداره حفاظت محیط زیست استان یزد

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۷

صورت مالی ترکیبی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای ایمیدرو به تصویب رسید. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸

پروژه تجهیز و آماده سازی بلوک ۳ زغالسنگ پروده ۴ به منظور تامین مالی پروژه از کشور چین، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۹۵ به موسسه بیمه صادراتی آن کشور ( سایناشور ) معرفی شد .

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۰

امروز حدود سه سال و نیم از عمر دولت یازدهم می گذرد. دولتی که به واقع، بدون تدبیرو تجربه

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۱

درنگ و تاملی بر اهداف راه اندازی مناطق ویژه اقتصادی نشانگر این واقعیت است که قانونگذاران و متولیان امر به نقش مهم این مناطق در پویایی اقتصاد ملی اذعان داشته و یکی از توجیهات اساسی برای بسط و توسعه این نوع مناطق، آثاری است که در صورت کارکرد منطبق با اهداف فعالیت آنها در اقتصاد کشور خواهد داشت.

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) در سال ۹۵ به ۲۰ محدوده اکتشافی جدید دست یافت. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۹۵ با نهایی سازی مطالعات پهنه های اکتشافی در اختیار، در استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، زنجان و مازندران به مساحت مجموع ۴۴ هزار کیلومترمربع، دریافت مجوزهای اکتشاف و برنامه ریزی فعالیت های مرتبط را در دستور کار قرار داده که عمده این پتانسیل ها مرتبط با ذخایر پلی متال (فلزات غیر آهنی) است.

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۵

میزان تولید معادن جهانی طی ۱۱ ماهه سال۲۰۱۶ میلادی، ۵.۱ درصد افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، طبق تازه ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG) میزان تولید معادن مس جهان از ابتدای ماه ژانویه تا پایان ماه نوامبر ۲۰۱۶، به حدود ۱۸ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۶۰۰ تن رسید. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی، ۱۷ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۱۰۰ تن بود

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۶

رئیس هیات عامل ایمیدرو از روشن شدن مشعل واحد اسفنجی طرح فولاد شادگان تا پایان این هفته خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان با اعلام این مطلب گفت: بهره برداری از واحدهای آهن اسفنجی سه طرح فولادی تا پایان سال،‌ جزو دعده هایی است که از سوی ایمیدرو داده شده بود به طوری که یکی از آنها (سفید دشت ) در آبان ماه امسال به بهره برداری رسید و هم اکنون در حال تولید است اما طرح های فولادی شادگان و نی ریز با مشکلاتی مواجه شدند

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۹

تولید جهانی فولاد ضد زنگ در سال ۲۰۱۶ به مرز ۴۵ میلیون تن رسید این در حالی است که انجمن بین المللی فولاد ضد زنگ اعلام کرده که هنوز آمار دقیق تولید این محصول مشخص نشده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به نقل از مجله متال بولتن تولید جهانی فولاد ضد زنگ در سال۲۰۱۶۶ به ۴۴ میلیون و ۹۰۰۰ هزار تن رسید.

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۷

مدیرعامل شرکت طلای زرشوران از ۹ برنامه توسعه ای این شرکت در کنار افزایش ظرفیت تولید خبر داد. 
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی قدمی مدیر عامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی زرشوران با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه این شرکت برنامه افزایش ظرفیت تولید ۲ تنی را در دست اجرا دارد و این برنامه در مرحله انجام مناقصه عمومی و شناسایی پیمانکار قرار دارد، اظهار داشت: این شرکت برنامه های مطالعاتی و توسعه ای شامل «بهینه سازی سیستم فرآوری کارخانه با تمرکز بر روی افزایش راندمان»، «انجام مهندسی معکوس و ساخت همه قطعات و تجهیزات کارخانه»، «بررسی و امکان سنجی استحصال فلزات همراه (آنتیموان و تیتانیوم)» و«همکاری با مراکز آموزش عالی برای انجام پروژه‌‌های دانشجویی» را در دست اقدام دارد

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۹

رئیس هیات عامل ایمیدرو از افزایش بیش از ۶ برابری بودجه آموزش، پژوهش و فناوری در این سازمان نسبت به ابتدای دولت یازدهم خبر داد.

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۰

برات قبادیان، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در این جلسه با بیان اینکه آموزش ها، زمانی کارسازاند که برنامه محور، هدفمند و اثربخش باشند، گفت: حوزه آموزش، پژوهش و فناوری جزو اسناد بالادستی است که در برنامه ششم توسعه هم بدان اشاره شده است. خوشبختانه وزیر صنعت، معدن و تجارت به این حوزه توجه ویژه دارد و دیدگاه های نوینی در این زمینه دارد. همچنین اینکه آموزش جزو اولویت های اصلی آقای کرباسیان است.

وی ادامه داد: اگر معاونت آموزش، پژوهش و فناوری درست عمل کند، اثر آن به دستگاه ها می رسد. به عنوان مثال، اگر در بحث بهره وری، افزایش راندمان و کاهش هزینه ها در بخش آموزش درست عمل شود، نتایج مثبت آن به سازمان های توسعه ای (ایمیدرو و ایدرو) و نیز شرکت های خصوصی و در نهایت کشور می رسد.

قبادیان تاکید کرد: چنانچه نتوانیم برنامه محور عمل کنیم، همه زحمات ما هدر می رود. بنابراین برای ورود به بحث های کلان کشور، به نیاز سنجی نیاز داریم. در این میان، آموزش به عنوان زیرساخت محسوب می شود و اگر آموزش نباشد حرف زدن درباره پژوهش راه به جایی نمی برد. بحث آموزش نیز همگانی و عمومی است.

وی ادامه داد: باید در فعالیت ها برنامه محور باشیم و نباید سلیقه ای عمل کنیم و وقتی کار انجام شد، آن را مورد سنجش و پایش قرار داده و اشکالات آن را رفع کنیم.

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۳

شمس الدین سیاسی راد، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با بیان اینکه ایمیدرو به بچث آموزش، پژوهش و فناوری در دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای کرده است، گفت: توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آموزش، پژوهش و فناوری از جمله اقدامات ایمیدرو طی مدت اخیر است که فعالیت های مختلفی نظیر طراحی و راه‌اندازی پورتال مرجع آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو، ساماندهی و نوسازی مرکز اسناد علمی و مدارک فنی ایمیدرو و تدوین نظام‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌های آموزشی، پژوهشی و توسعه فناوری بود

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۴

مدیر عامل شرکت ایریتک گفت: این شرکت سه طرح بزرگ در حوزه صنایع معدنی و پالایشگاهی را در سال جاری راه اندازی کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، علی همت که درباره عملکرد ایریتک سخن می گفت تصریح کرد: در سال جاری فاز دوم طرح عظیم آماک، طرح توسعه مجتمع فولاد خراسان و احداث مگامدول آهن اسفنجی صبا فولاد خلیج فارس از سوی این شرکت به مرحله راه­ اندازی رسیدند.

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۵

پایگاه اطلاع رسانی دولت در گزارشی از دستاوردهای دولت یازدهم در بخش معدن اعلام کرد که ارزش ذخایر معدنی کشور حدود ۷۰۰ میلیارد دلار است که با اکتشافات جدید این رقم تا ۱۴۰۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۶

نخستین محموله شمش آنتیموان طبق برنامه ریزی صورت گرفته، امروز در بانک کارگشایی عرضه می شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، امروز اقدام به عرضه نخستین محموله شمش آنتیموان تولید شده در مجتمع آنتیموان سفید آبه، در بانک کارگشایی می کند

دوشنبه, اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۹

در پی تصمیم اکثریت مردم ایران به ادامه راه دولت تدبیر و امید، گمانه‌زنی و اظهار‌نظر در رابطه با ترکیب کابینه دوم حسن‌روحانی در حال تبدیل شدن به بحثی داغ در فضای خبری کشور است. به عقیده کارشناسان، وضعیت اقتصادی کشور در شرایط کنونی به علت تجمیع مشکلات ناشی از برخی بیماری‌های اقتصادی مزمن، در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برد. شرایط ویژه‌ای که انتخاب یک کابینه کارآ و اثرگذار را به ضرورتی ویژه برای اقتصاد ایران بدل کرده است.

Seshanbe, خرداد ۲, ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲

به گزارش معدن نامه، برپایه جدول آماری انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، میزان صادرات « بیلت و بلوم » و « اسلب » در فروردین ۹۶ به ترتیب ۲۶۱ و ۱۷۸ هزار تن ثبت شده که در مقایسه با ماه مشابه در سال ۹۵ به ترتیب افزایش ۲۷ و ۲۹ درصدی را نشان داد.

Seshanbe, خرداد ۲, ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵

صفحه‌ها